Rower i zaskakujące atrakcje

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Przeczytajcie naszą rozmowę ze starostą lubelskim Zdzisławem Antoniem. To dzięki jego gościnności możemy zaprosić Was na maraton Mazovii w Wysokim / Zakrzew w powiecie lubelskim. Z rozmowy dowiecie się wiele ciekawostek o atrakcjach tego przepięknego miejsca.

Czym powiat lubelski kusi rowerzystów? Jakie miejsca może Pan polecić na wyprawę rowerową?

Powiat lubelski ze względu na położenie dookoła Lublina, to doskonały obszar dla aktywnej turystyki. Znajduje się tu wiele oznaczonych szlaków rowerowych, poprowadzonych przez atrakcyjne okolice. Łączna długość dróg rowerowych przekracza 300 kilometrów i wyznaczone są one właściwie w każdej gminie. Do najdłuższych należy szlak zielony w gminę Niemce przebiegający częściowo przez Lasy Kozłowieckie. Na uwagę zasługuje również szlak rowerowy w Gminie Krzczonów, którego pętla ma długość 52 kilometry. Szlak ten prowadzi po wyniosłości Giełczewskiej, która jest obszarem o urozmaiconej rzeźbie terenu z licznymi zjazdami i podjazdami. Dlatego trasa przeznaczona jest dla osób o dobrej kondycji. Trud pokonywania wzniesień równoważą jednak wspaniałe widoki. Równie malowniczy jest szlak żółty „Dolina Kosarzewki”, znajdujący się na terenie trzech gmin: Strzyżewice, Bychawa, i Krzczonów. Główną osią tego szlaku jest towarzysząca mu na większości przebiegu rzeka Kosarzewka. Jadąc od Osmolic poruszamy się wzdłuż jej źródeł. Na większości tras znajdują się miejsca odpoczynku z zadaszoną wiatą, stojakami rowerowymi i tablicami informacyjnymi. Każdy rowerzysta znajdzie coś dla siebie.

Jakie jeszcze sporty czy aktywności można uprawiać w powiecie lubelskim? Jaka jest Wasza oferta dla aktywnych ludzi?

Powiat lubelski posiada doskonałe warunki do pieszych wędrówek. W granicach powiatu znajdują się dwa parki krajobrazowe: Krzczonowski Park Krajobrazowy (ósmy co do wielkości park w kraju) i część Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Ponadto na naszym terenie znajdują się cztery Obszary Chronionego Krajobrazu: Chodelski, Czerniejewski, Dolina Ciemięgi oraz Kozi Bór, a także rezerwaty przyrody Chmiel, Las Królewski, Olszanka i Podzamcze. Każdemu, kogo interesuje przyroda, proponujemy odwiedzenie naszej strony internetowej, gdzie prezentujemy niespotykane walory przyrody.

Wśród popularnych aktywności na terenie powiatu lubelskiego jest kajakarstwo. Rzeki płynące przez nasz teren to piękny element krajobrazu i cudowne miejsca zarówno dla kajakarzy jak i wędkarzy. Spływy kajakowe Bystrzycą to właśnie znakomita propozycja aktywnego wypoczynku. Szlaki wodne są świetnym miejscem zarówno na rodzinną, całodzienną wyprawę, ale mogą też być wyzwaniem dla tych, którzy szukają mocniejszych wrażeń i potrafią sprawnie wiosłować. Przepłynięcie rzeki można zrealizować według kilku wariantów: najdłuższa trasa wiedzie od Strzyżewic do Zalewu Zemborzyckiego (25 km, 7 – 8 godzin), drugi wariant od Piotrowic do Zalewu Zemborzyckiego (18 km, 5-6 godzin), trzeci od Osmolic do Zalewu Zemborzyckiego (14 km, ok. 4-5 godzin) lub czwarty (najkrótszy) od Prawiednik do Zalewu Zemborzyckiego (7 km, 2-3 godziny).

W powiecie lubelskim nie brakuje malowniczych terenów na konne przejażdżki, a liczne stadniny koni i szkoły nauki jazdy dostarczają kompleksowej oferty zarówno dla początkujących adeptów jazdy, jak i dla bardziej doświadczonych jeźdźców. Na naszym terenie jest 11 stadnin koni.

Miejscem do aktywnego spędzania czasu jest niewątpliwie Lotnisko Sportowe w Radawcu. Działający na jego terenie Aeroklub Lubelski kształci i szkoli w zakresie sportów lotniczych. W aeroklubie z powodzeniem funkcjonują sekcje samolotowa, szybowcowa, modelarska a nawet balonowa. Wszyscy niepewni tego, czy sporty lotnicze są dla nich odpowiednie, mogą skorzystać z możliwości odbycia skoków spadochronowych w tandemie, a tym samym sprawdzić swoje predyspozycje i odwagę.

A jaką bazą noclegową dysponuje powiat lubelski? Czy łatwo o wygodne miejsce na kwaterunek ?

Po aktywnym dniu każdy turysta odwiedzający powiat lubelski może odpocząć w jednym z 50 obiektów noclegowych. W ciągu ostatnich lat na terenie powiatu lubelskiego turystyka wiejska przeżywa dość intensywny rozwój. Stała się odpowiedzią środowiska wiejskiego na wzrost zainteresowania spędzaniem wolnego czasu na łonie natury. Turyści poszukując spokoju i ciszy dążą do bliższego kontaktu z przyrodą, a gospodarstwo agroturystyczne idealnie się do tego nadaje. Można przy tym skorzystać z wycieczki rowerem, spaceru po lesie, czy przejażdżki konnej. Gospodarstwa agroturystyczne na terenie powiatu lubelskiego oferują usługi wzbogacone elementami miejscowego folkloru, a ich oferta jest kompleksowa i obejmuje: garncarstwo, apiterapię czy np. warsztaty kulinarne. Dzięki temu, że baza noclegowa jest rozproszona po całym powiecie, turyści mają zapewnione wiele odmiennych i urozmaiconych atrakcji.

Znaczna część rowerzystów podróżuje ze swoimi rodzinami. Czy również dzieci znajdą coś dla siebie w powiecie lubelskim?

Oczywiście! Na terenie powiatu jest bardzo dużo miejsc odpowiednich dla dzieci. Jedną z takich propozycji jest Mini Zoo w Wojciechowie. Na powierzchni 4 ha zgromadzono kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt między innymi białego tygrysa. Dodatkowo w tym miejscu znajduje się teren do rekreacji i dobrze wyposażony plac zabaw. W tej samej miejscowości warto odwiedzić Muzeum Kowalstwa. Aby podziwiać 1000 eksponatów sztuki kowalskiej trzeba wspiąć się na najwyższy poziom Wieży Ariańskiej. Niedaleko Wojciechowa znajduje się bardzo nietuzinkowa atrakcja – Owadolandia. To park edukacyjno-rekreacyjny, w którym można spotkać wielkoformatowe repliki owadów, wielkości dorosłego człowieka. Wiernie odtworzone modele owadów zaprojektowane są z dbałością o najdrobniejsze szczegóły anatomiczne. W tym miejscu dzieci dowiedzą się, dlaczego owady są ważne, jak nam służą, jak się z nimi obchodzić i za co je kochać. Idealne miejsce dla osób, które chcą poznać świat owadów oraz spędzić czas na świeżym powietrzu.

Podsumowując: warto wybrać się do powiatu lubelskiego na maraton organizowany wspólnie z Cezarym Zamaną?

Organizacja Cisowianka Mazovia MTB Marathon o „Puchar Starosty Lubelskiego” oraz współpraca z Cezarym Zamaną to nowe wydarzenie w kalendarzu imprez sportowych powiatu lubelskiego. Przebyta pandemia pokazała, że pomimo ograniczeń, jazda na rowerze jest zawsze dostępna i mimo wszystko, łatwo osiągalna. Dlatego też chcemy zaproponować mieszkańcom powiatu sportową rywalizację na trzech dystansach: dystans Hobby dla dzieci do lat 13, dystans Fit dla początkujących, dystans Pro dla zaawansowanych. Celowo wprowadziliśmy formułę zróżnicowanych maratonów pozwalających na dużą elastyczność, tak aby każdy mógł wziąć w nich udział dopasowując swoje możliwości i formę. Pragnę podkreślić, że współorganizacja tego wydarzenia z Panem Cezarym Zamaną ma dla nas bardzo duże znaczenie, ponieważ jest on niewątpliwie ogromnym autorytetem w branży kolarskiej.

Już dziś zapraszam wszystkich miłośników jazdy rowerowej na nasze tegoroczne święto. Zarówno tych najmłodszych, jak również wielbicieli profesjonalnych wyścigów. Oprócz rywalizacji sportowej, czekają na Państwa inne zaskakujące atrakcje, ale nie będę zdradzał szczegółów. Uchylając rąbka tajemnicy jestem przekonany, że dostarczymy Państwu niezapomnianych wrażeń i miłych chwil spędzonych z rodziną na łonie natury.

Podsumowując, serdecznie zapraszam do spotkań w trakcie naszej imprezy, ja sam planuję w niej uczestniczyć i dobrze się bawić.

Starosta lubelski Zdzisław Antoń