Zaznacz stronę

Jak zmierzyć łańcuch rowerowy i dobrać jego długość?

Każdy rowerzysta powinien wiedzieć, jak dobrać długość łańcucha rowerowego do potrzeb danego modelu. Zbyt długi albo za krótki element będzie negatywnie wpływał na komfort jazdy, np. uniemożliwiając wygodną zmianę przerzutek.

Skąd wiadomo, że konieczna jest wymiana łańcucha?

Przede wszystkim wynika to ze stanu jego zużycia. Łańcuch, który jest nazbyt wyeksploatowany, będzie wpływał znacząco na pogorszenie komfortu jazdy. Oznacza to, że może zwyczajnie spadać, bo wraz z upływem czasu i częstotliwością użytkowania ogniwa powoli się rozciągają. To jednak niejedyne objawy zużycia. Bardzo często dołączają do nich m.in. przeskakiwanie tego elementu z głośnym, nieprzyjemnym dźwiękiem, wynikające z nieodpowiedniej pracy na zębatkach. Jeśli jeździsz ze zużytym łańcuchem, może dojść do sytuacji, w której uszkodzisz lub znacznie wyeksploatujesz cały napęd.

Na szczęście możesz ocenić zużycie łańcucha rowerowego na kilka różnych, prostych sposobów:

  • za pomocą mierzenia ogniw suwmiarką,
  • z pomocą przymiaru, zwanego również sprawdzianem łańcucha.

Mierzenie ogniw łańcucha

Pierwszy sposób jest dostępny dla każdego, kto dysponuje suwmiarką, a w najgorszej sytuacji – linijką. Jedno ogniwo łańcucha ma zawsze długość 1/2 cala, co odpowiada 1,27 cm. Z czasem jednak, wraz ze zużyciem ogniwa się rozciągają. Wystarczy policzyć długość 10 kolejnych ogniw, która powinna wynosić 12,7 cm. Jeśli odcinek ten jest dłuższy, a zwłaszcza przekracza 128 mm, łańcucha należy wymienić w trosce o komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Użycie przymiaru

Przymiar jest narzędziem, które możesz kupić w każdym sklepie ze sprzętem rowerowym. W prosty sposób wskazuje on na znaczne wydłużenie łańcucha. Wystarczy włożyć wystające bolce przymiaru między ogniwa. Na każdym z końców znajduje się inne oznaczenie: 0,75 oraz 1,0. Jeżeli element oznaczony pierwszą wartością nie mieści się między ogniwami, oznacza to, że łańcucha nie trzeba jeszcze wymieniać. Jeśli tak – wymaga on wymiany.

A co z końcówką oznaczoną 1,0? Służy ona przede wszystkim do oceny, czy wystarczy wymiana łańcucha, czy może konieczne jest również odrestaurowanie innych elementów, na przykład korby lub kasety. Taka okoliczność zachodzi, gdy końcówka z oznaczeniem 1,0 mieści się pomiędzy ogniwami. Można tego uniknąć, starannie dbając o konserwację całego napędu.

O tym, jak wymienić łańcuch w rowerze, przeczytasz tutaj: mazoviamtb.pl/wymiana-lancucha-w-rowerze/.

Jak dobrać długość łańcucha rowerowego? 

Nowy łańcuch w rowerze musi być idealnie dobrany pod względem długości. Parametr ten zależy od:

  • rodzaju napędu w rowerze,
  • rozmiaru ramy,
  • tego, jak wygląda mechanizm korby i ile liczy tarcz,
  • liczby rzędów i stopniowania kasety,
  • długości widełek tylnych.

Na tej podstawie możesz oszacować, jak dobrać długość łańcucha rowerowego. Niektórzy producenci dają też taką informację – w formie liczby ogniw – w specyfikacji modelu. 

Standardowo łańcuch rowerowy składa się z określonej liczby ogniw, z których każde ma długość 12,7 mm, czyli 1/2 cala. Prócz tego ma też płytki wewnętrzne i zewnętrzne, które łączy się sworzniami z rolkami. To ważna informacja, gdy chcesz wymienić łańcuch albo składasz rower do podstaw i potrzebujesz doboru odpowiedniego elementu. O tym, jak go założyć, przeczytasz tutaj: mazoviamtb.pl//jak-zalozyc-lancuch-w-rowerze/.

Jak zmierzyć łańcuch rowerowy?

Istnieje kilka metod pomiaru długości łańcucha rowerowego. Są to:

  • liczenie ogniw,
  • przełożenie łańcucha przez tryby.

Te dwie metody są najskuteczniejsze, choć wielu amatorów dokonuje również mniej profesjonalnych pomiarów, na przykład poprzez mierzenie łańcucha nowego oraz starego do siebie – za chwilę wspomnimy, dlaczego nie jest to dobry pomysł. O wiele korzystniej będzie skorzystać z jednej z dwóch opisanych niżej metod, które dają większą szansę na prawidłowe dobranie długości nowego elementu. Nie wiesz, jak zmierzyć łańcuch rowerowy? Poniżej znajdziesz kilka słów wyjaśnienia.

Liczenie ogniw

Jeśli masz nadal do dyspozycji stary łańcuch, możesz policzyć, ile ma w sobie ogniw. Na tej podstawie dobierzesz nowy model. Pamiętaj jednak, aby nie mierzyć tych elementów, przykładając je do siebie. czyli porównując na żywo długość łańcucha nowego ze starym. Wszystko z uwagi na stan zużycia łańcucha, który po czasie zwyczajnie się wydłuża. Takie wydłużenie jest oznaką znaczego zużycia. Jeśli więc porównasz do siebie fizycznie dwa elementy, nowy łańcuch będzie wydawał się krótszy przy większej liczbie ogniw.  Oznacza to, że możesz go niepotrzebnie skrócić – aż za bardzo! Aby zapobiec szybkiemu zużyciu tego elementu, dowiedz się, jak o niego dbać: mazoviamtb.pl/jak-czyscic-lancuch-rowerowy/.

Przełożenie łańcucha przez tryby

Przełożenie łańcucha przez tryby to jedna z metod, którą polecają najbardziej znani producenci. Sposób ten polega na założeniu łańcucha na największe tarcze:

  • mechanizmu korbowego,
  • zębatki kasety.

Następnie łańcuch łączymy za zębatką kasety i w ten sposób otrzymujemy punkt zero. Teraz możemy dodawać ogniwa, aby uzyskać łańcuch odpowiedniej długości. Jeśli łańcuch ma sworznie łączące, dodaje się:

  • 5/6 ogniw w rowerach typu hardtail,
  • 6/7 ogniw w przypadku rowerów z pełnym zawieszeniem.

Jeśli łańcuch został wyposażony w spinki QUICK-LINK, konieczne jest dodanie:

  • 4/5 ogniw w rowerach typu hardtail,
  • 5/6 ogniw w przypadku rowerów z pełnym zawieszeniem.

Teraz już wiesz, jak prawidłowo zmierzyć łańcuch rowerowy. Skrócenie łańcucha, jak i jego wydłużenie jest możliwe jedynie z odpowiednimi narzędziami, o czym musisz pamiętać. Bierz pod uwagę, że ogniwa łańcucha mierzą zawsze tyle samo, o ile jest to element nowy. Aby uniknąć problemów podczas jazdy, np. przeskakiwania łańcucha, musisz dobrać jego odpowiednią długość. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zmierzyć łańcuch albo jaki dobrać do danego napędu, możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty w sklepie lub wybrać taki sam model, jaki dotychczas był w użytku w danym rowerze.