Zaznacz stronę

Odpowiednie ustawienie kierownicy rowerowej to klucz do komfortowej, a w dłuższej perspektywie efektywnej jazdy na jednośladzie. Szczególną rolę spełni ono podczas jazdy po trudnym terenie – lasach czy górach – dlatego powinieneś zwrócić szczególną uwagę przed rozpoczęciem podróży, czy kierownica jest ustawiona prawidłowo. Jak obniżyć i jak podnieść kierownicę w rowerze górskim? Odpowiadamy!  

Podnoszenie kierownicy w rowerze górskim – instrukcja krok po kroku

Do wyregulowania kierownicy w rowerze nie będziesz potrzebować specjalistycznego sprzętu. Wystarczą klucze francuskie o odpowiednim rozmiarze, klucz imbusowy, ewentualnie śrubokręt. Dobrze, aby między kołami znalazła się jakaś podkładka, która unieruchomi kręcenie kierownicą podczas gdy śruba będzie luzowana. Jednak sposób, w jaki będziesz mógł podnieść kierownicę, często zależy od jej rodzaju i typu montażu, za pomocą którego jest połączona z pozostałą częścią jednośladu. Do najpopularniejszych modeli należą:

  1. Kierownica zintegrowana z rowerem;
  2. Kierownica z gwintowanym układem kierowniczym.

Kierownica zintegrowana z rowerem

Niestety niektóre z rowerów ze zintegrowaną kierownicą nie pozwalają na zbyt duże manewry. Czasami konieczny może się okazać zakup nowego układu kierowniczego, który następnie w serwisie rowerowym zostanie zintegrowany z jednośladem. Na szczęście jednak problem ten dotyczy głównie rowerów szosowych, a nie górskich. Jeśli jednak posiadasz tego rodzaju sprzęt i chcesz dokonać niewielkich korekt, skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Poluzuj górną nakładkę i odkręć śruby, które napinają się na styku układu kierowniczego z ramą. Po zdjęciu śruby i nasadki odłóż je na bok. Następnie odłóż boczne śruby i wyciągnij kierownicę z ramy. Uważaj, aby nie rozerwać łączników przerzutek i hamulców. Dodaj kilka podkładek dystansowych, aby podnieść kierownicę do optymalnej wysokości. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ich ilość może doprowadzić do trudności z ponownym montażem kierownicy. Na koniec zamontuj ją, wkładając boczne śruby i śrubę napinającą na swoje miejsca.

Kierownica z gwintowanym układem kierowniczym

Jak podnieść kierownicę w rowerze górskim, gdy ten ma zamontowany gwintowany układu kierowniczy? To pojedynczy kawałek metalu, który wychodzi z ramy, jest delikatnie wysunięty do przodu i jest przymocowany do kierownicy. Właśnie tam, u podstawy znajduje się duża nakrętka, trzymająca śruby w ryzach. Do regulacji wystarczy przy pomocy klucza imbusowego poluzować śruby i podnieść kierownicę. Następnie zamontuj ją solidnie w takim miejscu, która pozwoli Ci zachować wygodną postawę zarówno podczas pedałowania na siedząco, jak i na stojąco.

Jaka jest optymalna pozycja na rowerze?

Jak już wspomnieliśmy, prawidłowo dostosowana pozycja na rowerze nie tylko zwiększa komfort podczas jazdy, ale także poprawia wydajność naszego pedałowania oraz zmniejsza ryzyko kontuzji. Mostek może być ułożony na wysokości siodełka, poniżej, ale i powyżej. Obniżenie lub podwyższenie kierownicy rowerowej wpłynie również na zachowanie się roweru na drodze. Która więc pozycja będzie najbardziej optymalna i dla jakiego rodzaju roweru?

Kierownica równa z siodełkiem

Kierownica położona na wysokości siodełka da poczucie większej stabilizacji postawy, co będzie miało szczególnie istotne znaczenie dla rowerzystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kolarstwem. To idealne rozwiązanie dla jeżdżących rekreacyjnie i na krótszych dystansach. Większy nacisk jest położony na tylne koło, dlatego łatwiej o utrzymanie równowagi podczas dynamicznych skrętów i sporej ilości nierówności, które z pewnością spotkasz podczas jazdy po górach.

Kierownica niżej, niż siodełko

Na taki wybór pozwolić mogą sobie zdecydowanie bardziej zaawansowani kolarze, którzy podczas jazdy chcą osiągnąć jak najlepsze czasy przejazdu. Pozycja z wyższym siodełkiem wymusza aerodynamiczną pozycję rowerzysty, poprzez agresywne pochylenie się nad kierownicę. Taki układ dodatkowo prowadzi do dociążenia przedniego koła, a w efekcie dociążenie go podczas podjazdów i uniemożliwienie podniesienia go, jak również zapewnić większą kontrolę na zakrętach i jeszcze lepszą prędkość podczas dynamicznych zjazdów.

Kierownica powyżej siodełka

Czy można podnieść kierownicę powyżej linii siodełka? Jak najbardziej tak! Kto powinien pomyśleć o takim rozwiązaniu? Eksperci wskazują, że osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak problemy z plecami czy kręgosłupem, mogą odczuwać ulgę przy umieszczeniu kierownicy nieco wyżej niż siodełko. Taka konfiguracja może zmniejszyć napięcie w plecach i kręgosłupie, co prowadzi do większego komfortu podczas jazdy. Mierzysz się z bólem pleców? Nie wahaj się i zażywaj aktywności fizycznej, trzymając jednocześnie wyprostowaną postawę, która nie obciąży poszczególnych kręgów jeszcze bardziej.

Wysokość i kąt nachylenia kierownicy

Nawet najdrobniejsze zmiany będą miały wpływ na komfort (lub jego brak) podczas jazdy na rowerze. Twoje ramiona podczas jazdy powinny być lekko wygięte i zapewniać Ci komfort manewrowania i hamowania w awaryjnych sytuacjach. Zablokuj rower w stabilnej pozycji, wsiądź na niego i sprawdź, czy obecne ustawienie tych elementów gwarantuje Ci przyjemność i wygodę w trakcie jazdy.

Dzięki lekturze naszego tekstu wiesz już, w jaki sposób możesz podnieść kierownicę w rowerze górskim. To rozwiązanie pozwoli Ci cieszyć się niezapomnianymi przeżyciami w trakcie jazdy, zmniejszając jednocześnie ryzyko odniesienia kontuzji. Dobrze dobrana kierownica da Ci także możliwość sprawnego manewrowania jednośladem podczas poruszania się po najbardziej wymagających terenach. Powodzenia!